Szanowni Rodzice.
Wszyscy doświadczyliśmy nagłej i znacznej zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu. To czas zamknięcia i izolacji społecznej, któremu zostaliśmy poddani. Taka sytuacja może wywołać kryzys. Gdy nagle dziecko zostaje cały czas w domu może doświadczyć szoku. Jest do tego nieprzyzwyczajone, ponieważ na co dzień przebywało w towarzystwie innych osób doświadczając bez przerwy dużej ilości różnych bodźców, zarówno wizualnych, dźwiękowych, jak i czuciowych. Do tego dochodzi jeszcze kompletna utrata codziennych czynności, czyli wyjście z domu, spotkania z przyjaciółmi, zajęcia pozalekcyjne. Niestety to też może wywołać pewien niepokój. Otóż te wszystkie małe rzeczy, które składają się na codzienną rutynę, stanowią też o poczuciu bezpieczeństwa i są punktem odniesienia. Natomiast ich utrata, szczególnie pojawiająca się z dnia na dzień, może być czynnikiem kryzysogennym zarówno dla dzieci, jak i dla Państwa. A wiadomo, że dziecko bardzo przeżywa stres rodziców.
Do emocji, jakich doznaje w czasie pandemii (tęsknota za rówieśnikami, za codziennymi czynnościami, samotność, lęk, bezradność) dochodzą również emocje rodzica (niepewność o pracę, frustracja związana z brakiem wpływu na zaistniałą sytuację, przeciążenie spowodowane koniecznością skoordynowania pracy i opieki nad dziećmi).
Połączenie tych negatywnych emocji może doprowadzić do ich wybuchu. Brak możliwości naturalnego rozładowania poprzez wyjście z domu, zmianę środowiska domowego na szkołę, czy pracę może powodować, że całe rodziny będą pozostawały przez długi czas w stanie silnego napięcia, niepokoju, irytacji, ale też lęku o swoje zdrowie i swoich bliskich. I tutaj pojawia się rola psychologów i pedagogów.
Dlatego zachęcam Państwa oraz Państwa dzieci, abyście w tym niezwykle trudnym czasie nie zostawali sami z problemami dnia codziennego. Chcemy służyć swoją pomocą. Zapraszam do kontaktu z pedagogiem za pomocą dziennika elektronicznego oraz z Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Stoku Lackim, która zapewnia telefoniczne wsparcie psychologiczne. Z pomocy można korzystać codziennie w godzinach 8.00-12.00 pod numerem telefonu: 511-467-942.
pedagog Beata Borkowska-Hawryluk