Pasja (pot. hobby, konik) – jest to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie, albo też nawet z zarobkiem - głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania pasji.
Każde dziecko, jak każdy człowiek, ma swoje zainteresowania. Każdy lubi coś bardziej, a coś innego mniej. Niektóre rzeczy go bardziej interesują, a inne wydają nudne. Każde dziecko ma też swoje pasje, które chciałoby rozwijać. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zainteresowania naszych dzieci mogą być bowiem bardzo kosztowne. Czasami rodziców nie stać na hobby, jakie wymarzy sobie pociecha. Oglądając telewizję, przeglądając strony w sieci, nasze dziecko natrafia na różne zajęcia. Część z nich wydaje się być niezwykle ciekawymi. Dziecko zafascynowane jest tym, o czym przeczytało. Chciałoby spróbować tego, niestety nie wszystko jest w jego zasięgu. Trudno jest na przykład nauczyć się surfingu, jeżeli nie mieszka się w pobliżu jakiegoś dużego zbiornika wodnego. Tak jest też w przypadku różnego rodzaju pasji. Zatem nie tylko kwestia finansowa nie pozwala naszemu dziecku rozwijać swoje zainteresowań, lecz również czynniki niezależne od nikogo. W takich sytuacjach rodzice powinni spokojnie wytłumaczyć dziecku dlaczego nie może robić tego, co chce. Powinni także zachęcić do tego, co jest akurat możliwe.
Dziecko ma bogatą wyobraźnię i czasami widzi siebie w najróżniejszych ekstremalnych sytuacjach. Czasem wydaje mu się, że wszystko mogłoby robić. Chciałoby się wszystkim zajmować. Rodzice takiego dziecka powinni wytłumaczyć mu, że należy na początku mieć jedno ulubione zajęcie, w którym będzie się doskonaliło. Powinniśmy uczyć dzieci cierpliwości i kiedy rozpoczynając jakieś dodatkowe zajęcia chcą rezygnować po pierwszym spotkaniu, musimy przekonać je, aby próbowały dalej, aby się nie poddawały. Słomiany zapał jest bardzo często spotykany wśród naszych dzieci. Są zachłanne w swych pragnieniach i zamierzeniach, a w rzeczywistości nie potrafią kontynuować swych zainteresowań. Bardzo szybko się nudzą wszystkimi rozpoczętymi przedsięwzięciami. Nie możemy pozwalać dzieciom na rezygnowanie z zamierzeń. Kiedy nasze dziecko, mimo niepowodzeń, stawia czoła trudnościom, kształtuje tym samym swój charakter. Jest bardziej wytrwałe i łatwiej znosi klęski.
W przypadku zainteresowań dziecka najgorsza jest sytuacja, kiedy dziecko ma talent, interesuje się jakąś dziedziną, ma chęci i predyspozycje do danej rzeczy, lecz nie robi nic w tym kierunku, ponieważ rodzice nie zauważają pasji dziecka. Kiedy rodzic nie zwraca uwagi na to, co lubi dziecko, wtedy ewentualny talent dziecka może się zmarnować. Zachęcam Państwa do rozwijania zainteresowań swojego dziecka. Nasze dziecko może okazać się niepowtarzalną jednostką w tym, co lubi. Być może będzie mistrzem w swojej dziedzinie. Dlatego warto, abyście Państwo w miarę możliwości interesowali się ulubionymi zajęciami dzieci, rozmawiali o nich z nimi. Jeśli dziecko nie będzie kimś wybitnym w swoim hobby, to przynajmniej będzie miało ogromną przyjemność z tego hobby. A Państwo będziecie pełni satysfakcji, że uszczęśliwiliście swoją pociechę.
Niejednokrotnie jest tak, że rodzice żalą się na brak zainteresowań w życiu swoich dzieci. Z drugiej strony stoją przed wyborem zajęć dodatkowych i nie wiedzą, na co się zdecydować, gdyż trudno jest wybrać akurat to, co będzie najlepsze dla rozwoju dziecka.
Zasadniczą kwestią jest to, że to nie my wybieramy, czym nasze dziecko ma się interesować lecz dajemy szansę jemu samemu podjąć decyzję. Pozwólmy mu wybierać. W naturze dziecka jest próbowanie różnych rzeczy i tym samym weryfikowanie, co je rzeczywiście interesuje. Gdy ogranicza nas budżet przedstawiamy zakres, granice możliwości wyboru. Czasem jest też tak, że dane zajęcie interesuje dziecko tylko na jakiś czas, potem staje się nudne albo mało ciekawe w stosunku do innych. Takie są prawa dziecięcej ciekawości i dorastania.
Jednak każdy rodzic marzy, aby w pewnym momencie jego dziecko miało pasję. Bywa, że rodzice sami tę pasję wybierają kierując się swoimi niespełnionymi marzeniami. Powszechnie wiadomo, że dziecka nie da się do niczego zmusić, a przynajmniej nie powinno się zmuszać. Z działań w takich warunkach trudno ukształtować stałe zachowanie, a w żadnym wypadku nie da się połączyć tego z pasją.
Czasami jeden prezent dany dziecku lub jeden szkolny wyjazd potrafi zapoczątkować w nim pasję. A potem tylko od rodziców zależy jak ich dziecko to wykorzysta. Najważniejsze by w odpowiednim momencie zauważyć, że coś dziecko zainteresowało. Zafascynowane jakąś dziedziną dziecko próbuje się dowiedzieć coraz więcej o interesującej je tematyce. Kilkulatek zafascynowany na przykład geografią uczy się niepostrzeżenie stolic państw, nazw kontynentów czy oceanów. Czasami pasja dziecka staje się jego pasją na całe życie i nie tylko. Pasja często prowadzi do wymarzonego zawodu i kształtuje człowieka na całe życie. Dzięki swoim zainteresowaniom dziecko zyska pewność siebie, nowych znajomych, którzy mają podobne zainteresowania. Pasja to przede wszystkim zajęcie czasu, który rzadko jest właściwie wykorzystywany. Dzięki zainteresowaniom dziecko nie tylko się nie nudzi, ale staje się bystrzejsze i mądrzejsze. Warto, więc zabierać często dziecko do kina, teatru czy na wycieczki, ponieważ to zdecydowanie spowoduje rozwój pasji młodego członka rodziny.
Pasją dziecka nie musi być to, co pasjonuje mamę czy tatę. Gdy jego hobby odbiega od Państwa wyobrażeń, należy je uszanować i być cierpliwym. Dziecięce zainteresowania szybko się zmieniają.
Oto kilka wskazówek do rozwijania pasji:
1. Zabierajcie Państwo dziecko do muzeum, teatru, na festyn, do zoo, na rekonstrukcje dawnych bitew. Opowiadajcie, czym zajmowali się dziadkowie, co robiliście, kiedy byliście małymi dziećmi. Nigdy nie wiadomo, kiedy ziarnko padnie na podatny grunt.
2. Czytajcie Państwo dziecku książki i sami też do nich zaglądajcie. Rozwojowi pasji sprzyja też domowy księgozbiór, rodzinne wyjścia do księgarni, korzystanie z biblioteki (można do niej zapisać już przedszkolaka).
3. Z głową urządzajcie Państwo pokój dziecka. Jeśli znajdzie się w nim regalik, na którym są ładnie wyeksponowane książki (tuż pod ręką i w zasięgu wzroku), trudno będzie do nich nie zaglądać. To, co dziecko widzi, kształtuje jego umysł. Jeśli w pokoju ustawimy globus albo zawiesimy wielką mapę świata, może to być preludium do geograficznych zainteresowań.
4. Podążajcie Państwo za dzieckiem, ale bądźcie też jego przewodnikiem. Zanim podarujecie mu którąś z kolei zabawkę, bo wydaje się, że to je ucieszy, należy sprawdzić inne opcje. Lepiej dyskretnie wybadać, czy przypadną dziecku do gustu.
5. Nie przejmujcie się Państwo płcią dziecka, syna może zainteresować gotowanie, a córkę samochód (nie tylko taki dla Barbie). Odmawianie dziewczynkom zdolności matematycznych i technicznych, nie odpowiadanie na ich pasje związane z przedmiotami ścisłymi, czy techniką to częsty błąd rodziców.
6. Nie przerywajcie Państwo dziecku, gdy właśnie zgłębia tajniki budowy zegarka. Nie wymagajcie, by nagle przyszedł na obiad. Dzieci, nawet te bez pasji, nie lubią być zaskakiwane.
7. Doceńcie Państwo zbieractwo. To tylko pozornie mania posiadania dużej liczby różnych przedmiotów. Mali kolekcjonerzy potrafią zadziwić wiedzą o swoich zbiorach. Nauczcie Państwo dziecko porządkować, klasyfikować, dokonywać selekcji. To ważna część każdej pracy naukowej.
8. Starajcie się Państwo znaleźć odpowiedź na każde, nawet najtrudniejsze pytanie. Nie poddawajcie się w trakcie badawczej serii „a dlaczego”. Niech będzie dla Państwa wyzwaniem. Jeśli nie znacie Państwo jakiejś odpowiedzi, poszukajcie jej wspólnie w książkach lub Internecie. Warto pokazać dziecku, jak zdobywa się informacje.
9. Sami miejcie Państwo pasję. Z braku czasu nie rezygnujcie z tego, co lubicie. Jeśli nie jesteście Państwo w stanie regularnie chodzić do kina, można w domu zorganizować spotkania dla przyjaciół, podczas których warto obejrzeć dobry film np. na DVD.